Klimatyzator, klimator, wentylator czy cyrkulator – co wybrać aby przetrwać upalne dni?
Klimatyzator, klimator, wentylator czy cyrkulator – co wybrać aby przetrwać upalne dni?

Kto z nas nie oczekuje z niecierpliwością nadejścia lata? Słońce, długie dni, ciepłe wieczory, wakacje i sezon urlopowy. Z tym kojarzy nam się lato. Ale kiedy już nadejdzie bardzo często, a w ostatnich latach coraz częściej, towarzyszą mu fale upałów. W naszej strefie klimatycznej świetnie radzimy sobie z zimnem. Ciepła bluza, sweter lub koc szybko zapewniają nam komfort termiczny, a gdy to nie wystarcza mamy jeszcze ogrzewanie mieszkania. Znacznie trudniej walczyć z upałem, ale i na upał znajdzie się sposób

Klimatyzator, klimator, wentylator czy cyrkulator?

Rynek AGD oferuje wiele urządzeń przeznaczonych do walki z upałem. Przed zakupem warto jednak wiedzieć jakie to urządzenia, czym się różnią i na czym polega ich działanie.

Wentylator to najprostsze z urządzeń, które zapewniają odrobinę ochłody w upalne dni. Każdy wie jak wygląda, chociaż nie każdy zastanawia się nad tym jak działa. Za to każdy chętnie sięga po wentylator, aby czym prędzej skierować go w swoją stronę. Wentylatory zapewniają nam chłodzenie tylko wtedy, gdy bezpośrednio owiewa nas strumień powietrza, w dodatku w niewielkiej odległości od urządzenia.

Cyrkulator to także wentylator, jednak jego rola jest nieco odmienna od zwykłego wentylatora. Zwykłe wentylatory kierują strumień powietrza na wprost i tylko w naszym kierunku, natomiast cyrkulatory powietrza zapewnia ruch powietrza w całym pomieszczeniu. W odróżnieniu od wentylatora cyrkulator umożliwia regulację kąta nachylenia łopat wirnika pod dużym kątem np. do góry, a to zapewnia odpowiednią cyrkulację, czyli krążenie i mieszanie się powietrza w całym pomieszczeniu. Wysoka wydajność urządzenia sprawia, że przepływa przez nie nawet 60 m³ powietrza w ciągu godziny.

Klimatyzator to bardziej skomplikowane, ale także droższe urządzenie służące do walki z upałem. W uproszczeniu działa tak, jak lodówka z otwartymi drzwiami. Agregat chłodniczy wykorzystując sprężanie i rozprężanie płynu roboczego np. freonu i produkuje „zimno”, które następnie jest wdmuchiwane przez wentylator do klimatyzowanego pomieszczenia.

Klimator nazywany też klimatyzerem to dużo prostsze urządzenie niż klimatyzator, w którym rolę płynu roboczego spełnia zwykła zimna woda (wkłady chłodzące lub lód). Jednak nie jest ona sprężana i rozprężana, lecz przepuszczane przez nasączone nią specjalne wkłady powietrze ochładza się i jest kierowane do pomieszczenia. Urządzenie to jest mało efektywne, znacznie podnosi wilgotność w pomieszczeniu a po jakimś czasie zimna woda osiąga temperaturę pokojową. Urządzenie to jest jednak wybierane ze względu na jego dużo niszą cenę w porównaniu do klimatyzatorów przenośnych.

Wentylacja, czy klimatyzacja – co lepsze?

Wbrew utartym przekonaniom wentylator nie obniża temperatury w pomieszczeniu. To, że wentylator przynosi odczuwalne obniżenie temperatury wynika z faktu, że strumień powietrza z wentylatora jest znacznie chłodniejszy niż powietrze otaczające nasze ciało tzw. poduszka termiczna. To dlatego po wyłączeniu wentylatora upał prawie natychmiast daje o sobie znać.

Podobnie jest w przypadku korzystania z cyrkulatora. Jest jednak jedna, dość istotna różnica. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się wymieniać żarówkę lub wieszać zasłony i spocić się podczas tych czynności. To efekt tego, że ciepłe powietrze gromadzi się na górze, a chłodne na dole. Różnica temperatury przy podłodze i pod sufitem może dochodzić do kilku stopni lecz dzięki cyrkulacji powietrze w każdym miejscu pomieszczenia ma, mniej więcej, taką samą temperaturę. Cyrkulacja powietrza sprawia, że temperatura w pomieszczeniu wyrównuje się do wartości średniej, co oprócz ciągłego ruchu powietrza przyczynia się do względnego odczucia chłodu.

Klimatyzacja to jedyny skuteczny sposób na rzeczywiste obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Urządzeniem które przynosi efekt w postaci obniżenia temperatury w pomieszczeniu jest klimatyzator i chociaż nie jest to tanie urządzenie, to jednak zakup solidnego klimatyzatora ułatwi nam funkcjonowanie w upalne dni przez długie lata. Zaletą klimatyzatora jest także możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniu. Co ważne należy pamiętać, że różnica między temperaturą w pomieszczeniu i temperaturą na zewnątrz nie powinna przekraczać kilku stopni. Zbyt duża różnica może grozić szokiem termicznym, przeziębieniem lub stanem zapalnym gardła.

Klimatyzator, klimator, wentylator, cyrkulator – co wybrać, by przetrwać upał?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, bo wybór zależy od bardzo wielu czynników. Ale z pewnością da się określić kilka za i przeciw dla każdego z tych urządzeń.

Wentylator z pewnością świetnie sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na komforcie własnym i co najwyżej kilku osób, które znajdą się w zasięgu jego działania. Efekt chłodzenia uzyskujemy natychmiast, a koszty zakupu i eksploatacji są niewielkie. Co ważne wentylatory mogą z powodzeniem pełnić swoje zadanie w przestrzeniach zamkniętych i otwartych.

W przypadku większych pomieszczeń i obsłudze większej liczby osób wskazane jest wykorzystanie cyrkulatora. Cyrkulator zapewni wszystkim zbliżone warunki pobytu, czy pracy. Koszty zakupu będą z pewnością niższe niż zakup kilku, czy kilkunastu wentylatorów, podobnie jak koszty eksploatacji. Cyrkulator sprawdzi się również dodatkowo w zimie, zwiększając wydajność centralnego ogrzewania.

Klimatyzacja to z pewnością najlepsze rozwiązanie, ale … jej skuteczne działanie i w miarę niskie koszty eksploatacji wymagają stosowania jej wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych. Nieszczelności, ciągłe otwieranie drzwi dość skutecznie niweczą efekty jej działania i generują dodatkowe koszty.

Oczywiście decydując się na klimatyzację najlepiej wybrać stacjonarną instalację klimatyzacyjną z układami odwodnienia, systemem nawilżania powietrza itp. Ale jeśli chcemy ograniczyć się do klimatyzowania tylko wybranych pomieszczeń i w wybranej porze dnia warto zdecydować się na równie przydatny klimatyzator przenośny.

Klimatyzatory zapewniają utrzymanie stałej, odpowiadającej naszym upodobaniom, temperatury w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie szczególnie istotne dla ludzi, dla których upał zaczyna się już nieco powyżej 20°C. Klimatyzator jest w stanie zapewnić w 100% komfort termiczny. Koszty zakupu klimatyzatora są znacznie wyższe niż wentylatora, czy cyrkulatora, ale jest to wydatek wart swojej ceny.

Z punktu widzenia kosztów zakupu bardziej opłacalny jest zakup klimatora, jednak musimy pamiętać że nie jest to urządzenie które potrafi odczuwalnie obniżyć nam temperaturę w pomieszczeniu na jakiś dłuższy czas. Oczywiście lepszy klimator niż brak jakiegokolwiek urządzenia do schładzania… :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *