Co to jest smog, jak powstaje i jak skutecznie z nim walczyć korzystając z oczyszczaczy powietrza
Co to jest smog, jak powstaje i jak skutecznie z nim walczyć korzystając z oczyszczaczy powietrza

Smog to w ostatnich latach temat pojawiający się w wielu dyskusjach o środowisku. Mówi się o nim zazwyczaj w miesiącach jego największej aktywności, czyli w okresie od września do marca. Smog to problem, z którym zmagają się głównie duże miasta oraz znajdujące się na ich obrzeżach wioski. W niektórych miastach stężenie smogu w powietrzu jest tak duże, że widać go gołym okiem. Na rynku znaleźć można skuteczne urządzenia, które pomagają zwalczyć problem smogu i znacząco poprawić komfort życia.

Smog — co to jest?

Smog to jedno z większych zanieczyszczeń powietrza obecnych czasów. Przybiera formę nieprzyjemnej mgły zawieszonej w powietrzu. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: smog londyński oraz smog typu Los Angeles.

  • Smog londyński — typowy dla umiarkowanej strefy klimatycznej. Pojawia się w miesiącach jesienno-zimowych, zazwyczaj w okresie od września do marca. Składa się głównie z dwutlenku siarki, tlenku azotu, sadzy oraz różnego rodzaju pyłków.
  • Smog typu Los Angeles — charakterystyczny dla klimatu subtropikalnego. Szczególnie odczuwalny w okresie letnim, kiedy w reakcje wchodzą tlenki węgla, tlenki azotu oraz węglowodory.

Smog, z jakim muszą mierzyć się mieszkańcy Polski, najbardziej przypomina smog londyński. W Polsce w skład smogu wchodzą tlenki węgla, tlenki azotu, tlenki siarki, a także wiele szkodliwych pyłów, m.in.: PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.

Jak powstaje smog?

Smog to szkodliwa mgła, która jest efektem wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami. Zanieczyszczenia obecne w środowisku są w głównej mierze następstwem działalności człowieka. Za dużą ekspansję smogu obwinia się zazwyczaj duże fabryki, jazdę samochodem, która powoduje powstawanie spalin oraz palenie w domowych piecach węglem, drewnem lub paliwami stałymi. Spalanie w domowych piecach wymienionych substancji powoduje znaczącą emisję szkodliwego pyłu do środowiska. Szacuje się, że palenie w piecach drewnem, węglem lub paliwami stałymi odpowiada za znaczącą emisję pyłu PM10 wynoszącą nawet 40%.

Wpływ smogu na organizm człowieka

Nie jest tajemnicą, że smog ma zły wpływ na życie i zdrowie człowieka. Przebywając dłuższy czas w miejscu, gdzie natężenie smogu jest wysokie, można narazić swoje zdrowie na różne schorzenia. Efekty oddziaływania smogu na człowieka nie są natychmiastowe, są widoczne dopiero po jakimś czasie. Smog może przyczynić się do:

  • rozwoju chorób układu oddechowego oraz układu krążenia,
  • skrócenia długości życia,
  • rozwoju chorób nowotworowych,
  • rozwoju patologii ciąży,
  • powstania stanu zapalnego układu krwionośnego,
  • rozwoju miażdżycy naczyń.

U osób przebywających w miejscu o dużym natężeniu smogu znacznie częściej dochodzi do rozwoju alergii lub astmy, a także innych chorób układu oddechowego. Wśród przykrych skutków smogu, należy wymienić także jego wpływ na rośliny i zwierzęta.

Oczyszczacze powietrza — skuteczne urządzenia w walce ze smogiem

W miastach, gdzie natężenie smogu jest wysokie, możliwe jego przedostanie się do wnętrza domu. Aby skutecznie zwalczyć jego wpływ na jakość powietrza we własnym domu, warto zdecydować się na skorzystanie z oczyszczaczy powietrza. Oczyszczenie powietrza specjalnymi urządzeniami nie tylko zlikwiduje szkodliwy smog wewnątrz budynku, ale także pozwala pozbyć się wielu innych drobnoustrojów i bakterii, m.in.: grzybów, pleśni, szkodliwych pyłków, kurzu i roztoczy. Oczyszczacze powietrza przeznaczone do użytku domowego składają się ze specjalnych filtrów, które skutecznie redukują poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu (a dodatkowo zabijają wirusy i bakterie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *