Pompy ciepła – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Pompy ciepła – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Pompa ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie zarówno w domkach jednorodzinnych budowanych samodzielnie, jak również tych, kupowanych od deweloperów. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest generowanie oszczędności w całkowicie ekologiczny sposób, wykorzystując naturalne zasoby środowiska. Żeby jednak inwestycja była maksymalnie opłacalna, pompę trzeba odpowiednio dobrać. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu pompy ciepła.

Najczęściej kupowane rodzaje pomp ciepła

Podstawową kwestią, która będzie warunkowała większość czynników związanych z wyborem konkretnego systemu, jest rodzaj pompy ciepła. Do wyboru mamy pompy gruntowe, wodne, powietrzne oraz woda-powietrze w blokach split i multi-split. Mogą stanowić główne źródło ciepła w domu lub stanowić tylko element pomocniczy generujący oszczędności. Najpopularniejsze są modele powietrzne ze względu na łatwość instalacji, natomiast nieco rzadziej stosuje się pompy gruntowe, które wymagają wykonywania odwiertów. Żeby z jak największą korzyścią zamontować pompę wodną, muszą zaistnieć pewne szczególne warunki, co jednak nie oznacza, że nie opłaca się inwestować w ten rodzaj instalacji.

Czynniki zależne od rodzaju pompy ciepła

Sprawność poszczególnych rodzajów pomp często jest warunkowana temperaturami panującymi na zewnątrz – ma to znaczenie w szczególności w przypadku pomp powietrznych, a czasami także wodnych. W czasie największych mrozów nierzadko wymagają zastosowania dodatkowego źródła ciepła. Połączenie ich z panelami fotowoltaicznymi pozwala skompensować drobne straty energii.

Również kwestie związane z konserwacją i przeglądami pompy związane są z jej rodzajem. Dostępność elementów podlegających kontroli może być różna, a co za tym idzie – koszty przeglądów mogą być odmienne w przypadku poszczególnych rodzajów pomp. Przeważnie najlepiej skontaktować się z firmą specjalizującą się w pompach ciepła, przedstawić swoje potrzeby i oczekiwania oraz zaczekać na satysfakcjonującą propozycję – instalatorzy i producenci na tyle dobrze znają rynek produktów, że zazwyczaj są w stanie zaproponować odpowiednie wyjście.

Czynniki niezależne od rodzaju pompy ciepła

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy ciepła zdecydujemy się kupić, należy zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • wysokość współczynnika sprawności urządzenia COP/SCOP – czyli proporcji związanych z ilością pobieranej energii elektrycznej w stosunku do sprawności pompy,
  • wydajność grzewcza – która musi być dostosowana do zapotrzebowania budynku na ciepło,
  • natężenie generowanego hałasu – według aktualnych norm natężenie hałasu podaje się mierzone metr od pompy. Najcichsze na rynku urządzenia generują około 20 dB,
  • ilość czynnika chłodniczego – najbardziej polecane są modele zawierające poniżej 3 kg, co wynika z aktualnie panujących przepisów. Pompy ciepła, które mają więcej czynnika chłodniczego w związku z Ustawą F-gazową podlegają rejestracji,
  • maksymalna temperatura zasilania systemu – 65 stopni jest uznawane za całkowicie wystarczające przez większość ekspertów.

Dobrym pomysłem jest też zwrócenie uwagi na sterownik od pompy ciepła. To on będzie warunkował sporą ilość jej funkcji. Jeżeli sterownik wykorzystuje tryby dobowe, weekendowe, wyjazdowe czy łatwe programowanie z pewnością przełoży się to na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.

Warto wiedzieć, że samodzielne dokonywanie szczegółowych obliczeń nie jest konieczne. Zazwyczaj zajmują się tym firmy, które jednocześnie dystrybuują i montują sprzęt. Profesjonaliści posiadają do tego specjalne programy, zatem nie trzeba martwić się o poprawność wyliczeń.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli z pompy ciepła zamierzamy korzystać nie tylko do ogrzewania, ale też grzania ciepłej wody użytkowej potrzebny będzie zintegrowany zbiornik. Przeciętna 4-osobowa rodzina zużywa pomiędzy 300 a 400 l ciepłej wody dziennie, nie wliczając zużycia generowanego przez pralki czy zmywarki. Jeżeli oprócz ogrzewania, chcielibyśmy, by pompa chłodziła pomieszczenia w lecie, trzeba zadbać o funkcję chłodzenia pasywnego lub aktywnego. Pierwsze z nich nie pozwala na osiągnięcie niemal dowolnej temperatury wewnątrz budynku, ale jednocześnie nie generuje dodatkowych kosztów. W przypadku chłodzenia aktywnego będzie trzeba liczyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *