Dyfuzory olejków eterycznych (olejków zapachowych) – jaki wybrać?
Dyfuzory olejków eterycznych (olejków zapachowych) – jaki wybrać?

Olejki eteryczne to prawdziwy rarytas dla wielu osób, które nie wyobrażają sobie bez nich życia, Oprócz błogiego zapachu, który rozsiewają dookoła koniecznie, trzeba pochwalić je za mocny skład. Dzięki naturalnym składnikom roślinnym olejki wykazują się skutecznym I bezpiecznym działaniem

Wpuść do domu więcej świeżości

Olejki eteryczne są niezwykle często wykorzystywane w kosmetyce, jak i w aromaterapii. To silnie skoncentrowane substancje, które znajdują się w różnych częściach roślin. Wykazują działanie antyseptyczne I przeciwzapalne, a oprócz tego wykorzystuje się je do celów terapeutycznych. Zanurzenie się w wyjątkowym, naturalnym zapachu olejku to istny balsam dla ciała i ducha. Po całym dniu  w pracy i podczas codziennego odpoczynku warto o tym pamiętać, wlewając kilka kropel olejku do specjalnego naczynia.

Tradycyjny kominek do olejków – czy naprawdę warto?

Do rozpylania olejków eterycznych stosuje się albo podgrzewacze, albo nowoczesne dyfuzory. Dzięki precyzyjnemu rozpyleniu kilku kropel olejku całe wnętrze lub konkretne miejsce zamyka się w delikatnej, subtelnej mgiełce. Dobry dyfuzor zapewni bardzo dobre rozpylanie i dzięki niemu otulisz delikatną mgiełką domowe wnętrza  na długie godziny.

Wiele osób wybiera tradycyjne kominki lub lampy olejne, których działanie opiera się na zasadzie oddziaływania ciepłem. Niestety wysoka temperatura sprawia, że olejki tracą większość swoich cennych dla zdrowia wartości. Pozostaje jedynie ładny zapach, ale i on jest krótko i słabo odczuwalny. Wraz z rozgrzaną parą wodną unoszą się w powietrze jedynie frakcje olejków. Cięższe olejki zostają na dnie naczynia, a druga część ulega zniszczeniu po dopływem mocnego podgrzania. Reasumując, kominki są bardzo tanie i są przeznaczone dla niewymagających użytkowników.

Dyfuzory – nowa jakość rozpylania esencjonalnego zapachu

Znacznie lepiej prezentują się ultradźwiękowe dyfuzory olejków eterycznych, które działają w oparciu o membranę. Wprawiona w wibracje zamienia cząsteczki wody w zimną parę wodną, która wraz z cząsteczkami olejku unosi się w powietrze. Dyfuzor działa długo i efektywnie, dlatego całe pomieszczenie spowite jest subtelnym, ale trwałym zapachem. Urządzenie możesz ustawić na określony czas i większość modeli ma zamontowany wyłącznik bezpieczeństwa. Kiedy w urządzeniu zabraknie wody, wtedy na pewno wyłączy się, aż do momentu napełnienia. Olejek zakrapla się bezpośrednio do wody lub do specjalnej kieszonki. Zostaje więc dość mocno rozcieńczany, czyli jego zapach nie jest przesadnie intensywny.

Obok dyfuzorów ultradźwiękowych wyróżnia się dyfuzory trzcinowe/patyczkowe. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Naturalne trzciny rattanowe umieszcza się w szklanej fiolce wypełnionej w części olejkami eterycznymi. Patyczki wchłaniają olejek  i uwalniają je do pomieszczania. Buteleczki lub wazoniki wypełnione są substancjami zapachowymi często o wątpliwej jakości. Lepiej skomponować swój zestaw dopasowany do upodobań i aktualnych potrzeb.

A może szklany nebulizator?

Tutaj sercem urządzenia jest pompa, która przepycha powietrze do dyszy. Tam olejki są zasysane przez próżnię i rozbijane na cząsteczki pary. Dzięki temu aromatyczny zapach unosi się w powietrze i rozlewa się po całym wnętrzu. W przypadku tego urządzenia olejki nie rozcieńczają się, dlatego ich stężenie jest bardzo duże. Mikrocząsteczki na długo utrzymują się w powietrzu, dlatego masz pewność, że szybko  się nie ulotni.

Niektórzy cenią sobie intensywnym zapach olejków eterycznych, inni wolą subtelniejszy aromat rozchodzący się z dyfuzora. To kwestia mocno indywidualna. Nebulizatory nie nawilżają powietrza, tak jak dyfuzory, co dla jednych jest dużym plusem, a dla drugich problemem. Co więcej, kosztują dużo i zużywają dużo olejku, ponieważ zazwyczaj umieszcza się w nebulizatorze całą buteleczkę.

Dyfuzor lub nebulizator – ciekawy sposób na podkręcenie aranżacji wnętrz

Dyfuzory nebulizatory oraz kominki występują  wielu ciekawych wzorach i kolorach. Musisz je dopasować do wystroju wnętrz, jeśli zależy Ci na ciekawym i stylowym  dekorze. Masz do wyboru  np. szklane buteleczki, które wprowadzą do salonu czy sypialni szczyptę nowoczesności . Sporą popularnością cieszą się dyfuzory wykonane z komponentów drewnopodobnych. Na pewno wniosą sporo ożywienia do Twojego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *